Hledaný výraz
Co hledat
Jak hledat
Kde hledat
Název Kód Typ kvalifikace Platnost
Manažer BOZP 39-005-T profesní od 1.2.2013 do 19.8.2020
Manažer kvality 62-001-T profesní od 31.8.2010 do 10.6.2018
Manažer projektu 63-007-R profesní od 1.2.2013 do 13.9.2022
Manažer prodeje 66-004-H profesní od 29.6.2015 do 6.12.2020
Manažer kvality 62-001-T profesní od 10.4.2018 do 20.10.2022
Hotelový manažer 65-99-M/05 úplná profesní
Manažer prodeje 66-004-H profesní od 16.10.2009 do 8.9.2015
REACH manažer 28-097-T profesní od 29.11.2016 do 20.10.2022
Manažer/manažerka BOZP 39-005-T profesní od 19.6.2020 do neomezeně
REACH manažer/manažerka 28-097-T profesní od 6.1.2023 do neomezeně
Manažer maloobchodní/franšízové sítě 66-045-R profesní od 10.4.2018 do 20.10.2022
Manažer/manažerka odbytu velkoobchodu 66-012-R profesní od 19.6.2020 do neomezeně
Manažer odbytu velkoobchodu 66-012-R profesní od 28.1.2014 do 19.8.2020
Manažer/manažerka prodeje 66-004-H profesní od 1.3.2023 do neomezeně
Manažer/manažerka prodeje 66-004-H profesní od 7.10.2020 do 28.2.2023
Manažer/manažerka projektu 63-007-R profesní od 13.7.2022 do neomezeně
Manažer/manažerka velkoobchodního skladu 66-013-R profesní od 21.10.2022 do neomezeně
Manažer velkoobchodního skladu 66-013-R profesní od 14.1.2020 do 20.10.2022
Manažer/manažerka kvality 62-001-T profesní od 21.10.2022 do neomezeně
Manažer velkoobchodního skladu 66-013-R profesní od 28.1.2014 do 14.3.2020

5 otázek pro prvního manažera kvality v ČR dle NSK

Zkoušky z profesních kvalifikací jdou napříč různými obory a už nejsou v praxi neznámou. Vyzpovídali jsme absolventa zkoušky a majitele zatím ojedinělého osvědčení profesní kvalifikace manažer kvality pana doc. Dr. Ing. Ivo Formánka.

Pro podnik jsou důležití zaměstnanci

Známé úsloví používané v ekonomické branži praví, že „každá firma je tak dobrá, jak dobré má zaměstnance“. Je to hluboká pravda. I sebegeniálnější majitel či ředitel a nejschopnější manažeři firmy potřebují pro realizaci svých záměrů spolehlivé vykonavatele – tedy lidi, kteří budou jejich záměry a plány uvádět v život. A to jsou zaměstnanci.

PŘÍBĚH - Na nic nečekat a mít náskok

Ondřej se k účasti v pilotním ověření kurzu dostal krásnou náhodou. Cestou z Prahy do Brna ve „žlutém autobuse“ potkal zástupkyni organizace pořádající pilotáž profesní kvalifikace v projektu UNIV 3 „Manažer projektu“. Jak se tehdy i později ukázalo, dáma i muž výmluvné a komunikativní povahy prodiskutovali dvě a půl hodiny až směrem k domluvě, že se Ondřej zastaví v kanceláři a potvrdí si vzájemně účast na pilotáži. Což se i stalo.

Zaměstnanci 50+ mohou obohatit pracovní týmy zkušenostmi

V dnešní době vlády informačních technologií a možností mezinárodní spolupráce poptávají zaměstnavatelé pružné, dynamické, jazykově vybavené a moderních technologií znalé zaměstnance. Mezi řádky pracovních inzerátů lze číst, že jsou žádoucí uchazeči mladí, tvární, pokud možno bez závazků a bez zátěže delších pracovních či životních zkušeností. Ti jsou pak zaškolováni a trénováni jen o málo staršími a zkušenějšími manažery.

Umím to, ale nemám na to papír

ROZHOVOR Ivo Jupa, hlavní manažer projektu Národní soustava kvalifikací, vysvětluje, že člověk nemusí mít vždycky za sebou školu, aby mohl být považován za kvalifikovaného. Doklad o tom, co jsme se naučili, nemusí už dnes vydávat jen škola, kterou jsme navštěvovali po několik let. Ivo Jupa z Národního ústavu pro vzdělávání vysvětluje, že papíry můžete dostat i na dovednosti, které jste získali například praxí nebo od kamaráda. Stačí dokázat před tak zvanou autorizovanou osobou, že umíte. Dosud už to udělalo přes 6000 lidí.

Vyšlo nové číslo newsletteru NSK

Na titulní straně nového čísla newsletteru NSK si můžete přečíst rozhovor s předsedkyní Sektorové rady pro strojírenství s Ing. Věrou Vrchotovou. Tato sektorová rada již potřetí získala ocenění Excelence v hodnocení práce sektorových rad. Na dalších stránkách se věnujeme firmám, které se aktivně zapojily do Národní soustavy kvalifikací. Důkazem toho je certifikát, který si jejich zástupci převzali na regionálních konferencích v Karlových Varech a Olomouci. Závěr newsletteru již tradičně přináší reportáž ze zkoušek z profesní kvalifikace, tentokrát je to montér suchých staveb a manažer projektu.

Zájem o doplnění profesní kvalifikace v kraji roste

Už desítky firem v Karlovarském kraji akceptují při získávání zaměstnanců doklad o profesní kvalifikaci. Ta do značné míry nahrazuje klasický výuční list nebo odbornou maturitu. Nezaměstnaným dává možnost získat práci, zaměstnancům pak zvýšit si kvalifikaci nebo se přizpůsobit rychle se vyvíjejícím trendům na trhu práce. Novinářům to řekl zástupce hlavního manažera Národní soustavy kvalifikací (NSK) Jan Peška.

Digitalizace přinesla novou IT pozici: Chief Digital Officer

Novou a zároveň nepostradatelnou pozicí v IT odděleních velkých nadnárodních firem se stává takzvaný Chief Digital Officer, člověk zodpovědný za hladký přesun celého „analogového“ byznysu do digitálního prostředí. V posledních dvou letech tuto pozici obsadilo na tisíc firem po celém světě. Vyplývá to z údajů společnosti Stanton Chase, která se věnuje vyhledávání vrcholových manažerů.

7 profesí, o které se letos firmy poperou

Podívali jsme se v Jobs.cz do naší křišťálové koule (která ovšem nelže) a vybrali těchto 7 profesí, které nebudou mít v roce 2015 s uplatněním problém.

Nejisté uplatnění v maloobchodě? Opak je pravdou

Dlouhodobý pokles tržeb maloobchodníků, který je důsledkem útlumu spotřebního chování domácností má v segmentu jistě svůj odraz. Podle údajů Svazu obchodu a cestovního ruchu CR vedla stagnace tržeb nutně i ke stagnaci výkonů maloobchodu včetně obchodní marže, které za rok 2012 poklesly o 1,7 %. Na první pohled by se tedy zdálo, že perspektiva uplatnění v maloobchodě je velmi nejistá. Opak je však pravdou.

Nejisté uplatnění v maloobchodě?

Opak je pravdou! Dlouhodobý pokles tržeb maloobchodníků, který je důsledkem útlumu spotřebního chování domácností, má v segmentu jistě svůj odraz. Podle údajů Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR vedla stagnace tržeb nutně i ke stagnaci výkonů maloobchodu včetně obchodní marže, které za rok 2012 poklesly o 1,7 %. Na první pohled by se tedy zdálo, že perspektiva uplatnění v maloobchodě je velmi nejistá. Opak je však pravdou.

Úřady práce jsou plné, firmy ale nemají z čeho vybírat

Praha – Ačkoliv je na úřadech práce zaregistrováno na půl milionu nezaměstnaných, některé firmy marně shání pracovní síly. Uchazečům totiž často chybí potřebné zkušenosti a znalosti. Pomoct zaměstnavatelům i zájemcům o práci má národní soustava kvalifikací. Největší poptávka je po zkouškách pro strážné, maséry nebo kuchaře.

Jan Peška : Se získáváním odborníků pomáhá firmám speciální databáze profesí

Ekonomický vývoj a nové technologie zásadně mění trh práce. Stává se běžným, že v průběhu kariéry změní člověk několikrát profesi, a proto je stále více zdůrazňována potřeba celoživotního vzdělávání. V Česku už několik let vzniká Národní soustava kvalifikací – otevřená, všeobecně dostupná databáze, která shromažďuje celostátně uznávané profesní kvalifikace. Databáze také odráží situaci na trhu práce jak z hlediska potřeb zaměstnavatelů, tak uchazečů a snaží se obě skupiny informačně provázat.

Největší zájem je o maséra a strážného

Málokdo zůstane celý život u jediného zaměstnání. V době, která žádá průběžné doplňování vědomostí a také schopnost přizpůsobit se požadavkům trhu, jsou rekvalifikace nezbytností.

Zájem o kvalifikační zkoušky roste

Vysoká míra nezaměstnanosti v České republice se mimo jiné odráží i v počtu lidí, kteří se rozhodli posílit své šance na trhu práce změnou profese.

Změna profese

ČT1, Události - Neodpovídající platy, malé vyhlídky na povýšení nebo stereotyp. To jsou podle průzkumů národní soustavy kvalifikací důvody, proč by 6 z 10 Jihomoravanů chtělo vyměnit svou pozici nebo profesní obor. Program jim pomáhá získat profesní certifikát v oboru, který je zajímá, a to i v řádu několika týdnů.

Zaměstnavatelé sázejí na Národní soustavu kvalifikací

Na jedné straně dlouhodobý nedostatek technicky kvalifikovaných pracovníků především v oborech strojírenství, elektrotechnika, telekomunikace a informační technologie, na druhé pobočky Úřadu práce přeplněné vysokoškoláky, o které nemá nikdo zájem. Takové je současné dilema českého trhu práce.

„Úspěšnou firmu vytvářejí kvalifikovaní zaměstnanci,“ zaznělo také na konferenci

V září se v Hradci Králové setkali zaměstnavatelé, kteří ve své firemní praxi prověřili kvalitu Národní soustavy kvalifikací (NSK) nejen při získávání nových zaměstnanců. V prostorách EA Hotelu Tereziánský dvůr se sešli personalisté a ředitelé významných firem převážně z královéhradeckého a pardubického regionu, aby ve slavnostní atmosféře převzali ocenění své práce v podobě certifikátu NSK. Certifikát je určen společnostem, které využívají jedinečný systém, který umožňuje získat požadovanou kvalifikaci i jinak, než jen v počátečním vzdělávání, tedy ve škole.

Úspěch firmy závisí především na kvalifikaci zaměstnanců

V prostorách EA Hotelu Tereziánský dvůr v Hradci Králové se 10. září sešli zaměstnavatelé, kteří ve své firemní praxi prověřili kvalitu Národní soustavy kvalifikací (NSK) nejen při získávání nových zaměstnanců. Personalisté a ředitelé významných firem převážně z Královéhradeckého a Pardubického regionu zde ve slavnostní atmosféře převzali ocenění své práce v podobě certifikátu NSK. Ocenění si z rukou představitelů SP ČR, HK ČR a společnosti TREXIMA převzalo 24 společností. Tyto firmy reprezentují široké oborové spektrum zaměstnavatelů v České republice: gastronomie, slévárenství, ochrana životního prostředí, poradenství, strojírenství a mnoho dalších. Zástupci některých oceněných společností odpovídali na otázku, co je vedlo k tomu, aby čestný certifikát získali.

Investice do zaměstnanců lze mít pod kontrolou

Většina firem se shoduje v jednom – společně tvrdí, že se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných technických pracovníků. Jedno z řešení nabízí Národní soustava kvalifikací.

Bezpečnost v rámci „kyberzákona“ neboli „naštěstí jsme tam nespadli“

Všeobecně se má za to, že když se nic neděje a procesy na úřadu nebo ve firmě fungují, jak mají, vše je v pořádku. Nicméně v jedné oblasti to úplně neplatí. Tou oblastí je tzv. „kybernetická bezpečnost“ a to je téma, které je v poslední době velice často propíráno odbornou i laickou veřejností.

Vzdělavatelé mohou nyní zdarma inzerovat své služby na portálu vzdelavaniaprace.cz

Portál vzdelavaniaprace.cz nově umožňuje ještě efektivnější oslovování zájemců o profesní kvalifikace. Firmy a autorizované osoby, které nabízejí profesní vzdělávání a pořádají rekvalifikační kurzy a zkoušky v rámci NSK, totiž nyní mohou na portálu zcela zdarma inzerovat své služby a oslovovat tak přímo všech 10 000 uživatelů, kteří se aktivně zajímají o svůj profesní rozvoj. Novinkou je i vkládání orientačních znalostních testů pro uživatele portálu.

Se současným zaměstnáním je na Olomoucku spokojena jen třetina lidí

Se svým zaměstnáním je spokojena pouze třetina pracovníků v Olomouckém kraji. Téměř dvě třetiny lidí by neváhaly kvůli lepšímu pracovnímu uplatnění ihned změnit místo, nebo i profesní obor. Vyplývá to z průzkumu, který pro Národní soustavu kvalifikací (NSK) vypracovala společnost IPSOS.

Lidé jsou ochotni změnit profesi

Téměř 65 procent lidí z Moravskoslezského kraje by neváhalo a kvůli lepšímu pracovnímu uplatnění by vyměnilo pozici i profesní obor. Vyplývá to z průzkumu Národní soustavy kvalifikací (NSK).

Lidé by neváhali změnit profesi

Bezmála 60 procent lidí z Olomouckého kraje by neváhalo a kvůli lepšímu pracovnímu uplatnění by okamžitě vyměnilo pozici i profesní obor. Vyplývá to z průzkumu Národní soustavy kvalifikací (NSK).

Nová práce díky rekvalifikaci

ČT1, Události - Ti, kteří nechtějí cestovat nebo mají vzdělání, které neuplatní, volí rekvalifikaci. A čím dál víc lidí si takto zvyšuje šanci na trhu. Loni se jich jenom přes úřad práce přihlásilo na kurz téměř čtyřicet šest a půl tisíce.

Dvě třetiny lidí by klidně změnily své povolání i obor

Skoro dvě třetiny lidí by neváhaly a kvůli lepšímu pracovnímu uplatnění by okamžitě vyměnily pozici i profesní obor. Na dvě třetiny zaměstnanců navíc pracují v úplně jiném nebo pouze příbuzném oboru, než jaký vystudovali a na jeho změnu se už neodvažují. Vyplývá to z průzkumu, který pro Národní soustavu kvalifikací (NSK) zpracovala společnost Ipsos.

Se svou prací není spokojena třetina Čechů. Stěžují si hlavně na mzdu

Více než třetina Čechů není spokojena ve své práci. Nejčastěji si stěžují na peníze, malé vyhlídky kariérního vzestupu a na monotónní náplň práce. Lidé jsou však zároveň často neochotni práci změnit, ať už z důvodu, že by museli dojíždět, bojí se dočasného výpadku příjmu nebo nemají potřebné vzdělání.

Kdybychom tak mohli dělat něco jiného…

Skoro dvě třetiny lidí by neváhaly a kvůli lepšímu pracovnímu uplatnění by okamžitě vyměnily pozici i profesní obor. Na dvě třetiny zaměstnanců navíc pracují v úplně jiném nebo pouze příbuzném oboru, než jaký vystudovali a na jeho změnu se už neodvažují.

Jen třetina z nás je spokojená

Celkem 67 procent všech zaměstnanců z Karlovarského kraje pracuje v oboru, který nevystudovali. Lidí, kteří nejsou spokojení se svojí prací, existuje 66 procent. Hlavními důvody jsou nízký výdělek, malé vyhlídky kariérního postupu a monotónní pracovní náplň. Vyplývá to z průzkumu pro Národní soustavu kvalifikací (NSK), která umožňuje zájemcům získat celostátně uznávaný certifikát o profesní kvalifikaci.

Jak poznáte, že jste spíš zaměstnanec než podnikatel

Stalo se vám už někdy v práci, že jste si položili otázku: „Nemám zkusit raději podnikat sám na sebe?“ A vzápětí jste si odpověděli, že raději ne. Toto jsou hlavní indicie značící, že pro vás je tím pravým ořechovým zůstat zaměstnancem.

Panuje velký zájem o kvalifikované síly

Česká ekonomika stále bojuje s recesí a počet nezaměstnaných zůstává vysoký. Přesto si řada zaměstnavatelů stěžuje na problém najít dostatek kvalifikovaných lidí.

Příběhy NSK aneb Proč jsme do toho šli?

Zástupci některých oceněných společností, jež získaly v brněnském hotelu Holiday Inn certifikát Národní soustavy kvalifikací (NSK), v krátké anketě odpovídají na otázku, co je vedlo k tomu, aby se certifikaci NSK pokusili získat.

Pomoc nezaměstnaným i firmám: Ke změně profese stačí získat certifikát

Pokud se ekonom například naučí vařit, stane se po absolvování zkoušky u Národní soustavy kvalifikací certifikovaným kuchařem. V Česku je už přes sto tisíc osvědčení o profesní kvalifikaci, například pro obory autolakýrník, klempíř nebo nožíř. K certifikátům přihlíží více než tisícovka firem, mezi nimi jsou Česká pošta, Preciosa nebo Žďas.

Osm z deseti uchazečů nad 50 let se cítí na trhu práce znevýhodněných, šance na uplatnění mají přitom nejlepší od roku 2008

Šetření Národní soustavy kvalifikací ukázalo, že uchazeči o práci ve věkové skupině 50–65 let často narážejí na předsudky zaměstnavatelů a bývají ve srovnání s mladšími kandidáty považováni za hůře technicky či jazykově vybavené. Téměř 66 procent dotazovaných uvedlo, že jim potenciální zaměstnavatel preferenci mladšího kandidáta naznačil a v dalších 14,5 procentech ji dal najevo poměrně jasně. Pochybám o vlastních schopnostech však čelí i sami uchazeči, 12 procent z nich váhá, zda se ve svém věku na danou pozici vůbec hodí.

Úspěšnou firmu tvoří kvalifikovaní zaměstnanci

Další regionální konference Národní soustavy kvalifikací (NSK) se uskutečnila v hotelu Clarion Congress v Olomouci. Sešlo se tu téměř 30 firem, aby si jejich zástupci převzali ocenění v podobě certifikátu NSK z rukou představitelů SPČR, HK ČR a společnosti TREXIMA, s. r. o. Reprezentanti některých oceněných společností nám odpověděli na otázku, jak právě oni využívají výhod a přínosů NSK.

Středočeský kraj se potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v oblasti oprav a údržby vozidel

Analýza provedená ve Středočeském kraji ukázala, že zde v posledních letech chybí kvalifikovaní pracovníci především v oblasti opravy a údržby motorových vozidel a řidiči nákladních vozů. K hlavním příčinám této situace patří odchod silné generace zkušených zaměstnanců do důchodu, nezájem uchazečů o práci v těchto oborech a v neposlední řadě odchod zkušených zaměstnanců do zahraničí.

Středočeský kraj se potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v oblasti oprav a údržby vozidel

Analýza provedená ve Středočeském kraji ukázala, že zde v posledních letech chybí kvalifikovaní pracovníci především v oblasti opravy a údržby motorových vozidel a řidiči nákladních vozů. K hlavním příčinám této situace patří odchod silné generace zkušených zaměstnanců do důchodu, nezájem uchazečů o práci v těchto oborech a v neposlední řadě odchod zkušených zaměstnanců do zahraničí.

6 z 10 lidí na Liberecku by klidně změnilo své povolání i obor. Národní soustava kvalifikací jim to umožňuje

Skoro 60 procent lidí z Libereckého kraje by neváhalo a kvůli lepšímu pracovnímu uplatnění by okamžitě vyměnili pozici i profesní obor. Vyplývá to z průzkumu Národní soustavy kvalifikací (NSK). Ve stávající práci zaměstnancům nejvíc vadí neodpovídající platy, malé vyhlídky na povýšení nebo stereotyp. Skoro tři čtvrtě lidí pak navíc pracuje v úplně jiném nebo pouze příbuzném oboru, než vystudovali a na jeho změnu se už neodvažují. Díky profesním kvalifikacím přitom může kdokoliv získat kvalifikaci i zaměstnání v oboru, který je perspektivní a zajímá ho – a to i v řádech týdnů. Firmy jako jablonecká Preciosa navíc díky NSK vědí, co přesně daní uchazeči umí.

Jen třetina lidí je spokojená se svým zaměstnáním

Většina obyvatel regionu by klidně kvůli lepšímu pracovnímu uplatnění změnila svůj obor. Tiskařce Nadě Gontkovičové z Karlových Varů se to podařilo. Vyměnila tiskárnu za školní kuchyni. Na rozdíl od 52 procent lidí se nebála, že jinou práci nenajde.

Dvě třetiny lidí by změnily své povolání

Skoro dvě třetiny lidí v Česku by neváhaly kvůli lepšímu pracovnímu uplatnění okamžitě změnit pozici i profesní obor. Vyplývá to z průzkumu Národní soustavy kvalifikací (NSK).

Dvě třetiny lidí by změnily své povolání

Skoro dvě třetiny lidí v Česku by neváhaly kvůli lepšímu pracovnímu uplatnění okamžitě změnit pozici i profesní obor. Vyplývá to z průzkumu Národní soustavy kvalifikací (NSK).

Sedm z deseti lidí by změnilo práci

Kvůli lepšímu pracovnímu uplatnění by okamžitě vyměnilo pozici i profesní obor na 70 procent lidí z Ústeckého kraje. Vyplývá to ze závěrů aktuálního průzkumu Národní soustavy kvalifikací (NSK).

PŘÍBĚH: Nikdy se nevzdávat

Michaela Kostelníková v nedávné době dokončila magisterské studium Sociologie na Masarykově univerzitě v Brně. Je jí 25 let, ale už v době, kdy se její studia blížila ke konci, čím dál častěji slýchala od vyučujících i starších absolventů, že bude velice těžké se s tímto vystudovaným oborem uplatnit kdekoli jinde než v Praze.

Nejžádanější profese za 10 let? Městský zahradník nebo plánovač konce života

Máte představu, které profese „přežijí“ příští desetiletí? A která nová povolání by mohla nahradit ta, jež naopak zmizí? Jak podotýká web fastcompany, s rychlými technologickými změnami, jako je robotika, 3D tisk nebo sdílená ekonomika, je jasné jediné – současné trendy nemusejí o budoucích profesích nic vypovídat.

Předsedové sektorových rad opět diskutovali

Dne 20. června 2013 se v sídle Hospodářské komory České republiky v Praze uskutečnilo další zasedání předsedů sektorových rad. Sektorové rady jsou hlavním tvůrcem Národní soustavy kvalifikací, jejímž zadavatelem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a realizátorem Národní ústav pro vzdělávání s konsorciem tvořeným Hospodářskou komorou ČR, Svazem průmyslu a dopravy ČR a společností TREXIMA, spol. s r.o. Národní soustava kvalifikací představuje jedinečný nástroj systému dalšího vzdělávání, která umožňuje získat požadovanou kvalifikaci i jinak, než jen v počátečním vzdělávání, tedy ve škole.

Krajská hospodářská komora jižní Moravy pomáhá podnikatelům s podporou inovací, exportu a také odborného vzdělávání

V dnešní nelehké ekonomické době je velmi důležité, aby podpora malých a středních firem nebyla realizována pouze formou velkých projektů či investičních příležitostí na národní úrovni, ale aby byly podnikům poskytovány služby na míru v jednotlivých krajích České republiky. Právě regionální podpora může bezprostředně podpořit lokální podnikatele a napomoci jim čelit každodenním hospodářským nástrahám.

Národní soustava kvalifikací v praxi – 2. část

V minulém vydání časopisu Komora.cz byla publikována anketa o tom, jak některé firmy využívají Národní soustavu kvalifikací ve své personální praxi. Nyní na stejné anketní otázky odpovídají zástupci dalších pěti společností.

Nebaví vás práce? Změňte ji!

Mnoho lidí nespokojených se svojí prací nebo i nezaměstnaných se domnívá, že na trhu práce nejsou pro ně místa a možnosti nové kvalifikace. Ale není to tak pravda. Tuto problematiku řeší Národní soustava kvalifikací (NSK).

Extrémně roste logistika. Firmy hledají až dvakrát více lidí než dříve

Firmy hledají lidi na pozice, které nevyžadují vyšší vzdělání. pět let sleduje český pracovní trh. Radí firmám, jak si najít nejlepší zaměstnance a jak je udržet. Tomáš Ervín Dombrovský, hlavní analytik společnosti LMC, která provozuje portály Prace.cz a Jobs.cz, se obává, že během několika let určité pozice z České republiky mohou zmizet. "Bohužel třeba konstruktéři nejsou považováni za prestižní, přestože jsou pro tuzemský průmysl velice důležití," říká v rozhovoru pro HN.

Rekvalifikaci si můžete vybrat sami ...

Naučíte se něco nového, zvýšíte si kvalifikaci a sebevědomí, díky tomu všemu pak snáze najdete práci. To slibují rekvalifikační kurzy. Pravidla pro další vzdělávání lidí bez práce se však novelou zákona o zaměstnanosti, která platí od začátku roku, změnila.

MOSER, a .s.: usilovné hledání talentů do výroby se vyplácí

Společnost MOSER, a.s. je známá v ČR a ještě lépe v zahraničí, kam směřuje většina jejích výrobků. S odbytem nemá velké problémy, dělá speciální zakázky, často individuálně na míru šité. Jejím cílem je, aby společnost, která byla založena v roce 1857, zachovala know-how pro další generace. Podaří se to, když na trhu téměř beznadějně chybí skláři?

Vzdělávání pro úspěch firmy

Kdo chce podnikat, nesmí se bát. A také se musí, nebo by se měl, vzdělávat. Ale jak to udělat, když času je málo a práce hodně? Pokusíme se vám dát přehled o tom, co je na trhu v oblasti vzdělávání k dispozici.