25.08.2015
Aby vyhlídky nezaměstnaných byly o něco lepší, mohou se vzdělávat či změnit profesi.
Lidé, kteří přijdou o místo a ocitnou se na trhu práce, prožívají těžké období. Ztratili jistotu a jsou frustrovaní. Posílají životopisy na všechny strany a chodí na pohovory, často bez úspěchu. Změna profese může být podle psychologů velkou příležitostí pro posun v kariéře i v životě. Jak na to? Zkuste využít některou z možností.
Rekvalifikace
Celkem 60 procentům uchazečů, kteří úspěšně zakončí některý z rekvalifikačních kurzů, se podaří získat během jednoho roku nové zaměstnání. Uvádí to generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.
V loňském roce prošlo rekvalifikačními kurzy přes 40 tisíc uchazečů o zaměstnání. Stálo to přes 300 milionů korun. Díky rekvalifikaci se naučíte něco nového a tím se stanete pro zaměstnavatele zajímavější. "Jde o to, aby člověk, který takovým kurzem úspěšně projde, našel v co nejkratší době nové místo," říká Marie Bílková.
Největší zájem je o rekvalifikace zaměřené na počítačové dovednosti, zdravotní a sociální oblast, účetnictví, svářečská specializace či řidičské průkazy včetně těch profesních. Vybrat si můžete ze tří variant rekvalifikací. Jedny zajišťuje úřad práce, další si můžete zvolit sami, a pak je možné ještě absolvovat kurzy u zaměstnavatelů.
Rekvalifikace přes úřad práce
Absolvujete pohovor s úřednicí a vyberete si kurz, který by se vám líbil, ale zároveň odpovídá potřebám trhu. Musíte splnit také určité požadavky - být v evidenci úřadu práce, být zdravotně způsobilí a mít potřebné vzdělání. Nemůžete jít hned na marketingového specialistu, když nemáte střední školu.
Úřad práce se domluví se školícím zařízením a sepíše s vámi dohodu. Pak uhradí veškeré náklady na rekvalifikaci a může poskytnout i příspěvek na výdaje s ní spojené, jako je například jízdné či pojištění pro případ škody. Podpora v nezaměstnanosti je v době rekvalifikace vyšší, a to 60 procent předchozího čistého měsíčního příjmu.
Zvolená rekvalifikace
Sami si najdete kurz, oznámíte to na úřadě a vyplníte patřičné formuláře. Požadavek posoudí odborná komise. Pokud jej schválí, vystaví vám potvrzení o úhradě kurzovného. Cena nesmí v období tří let přesáhnout částku 50 tisíc korun. Proplacení rekvalifikace není nárokové a je možné jen za dobu, kdy je člověk v evidenci úřadu práce. Při této rekvalifikaci však nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti ani se vám neproplácejí další náklady.
U obou rekvalifikací platí, že pokud na ně člověk bez vážných důvodů nenastoupí nebo je předčasně ukončí, bude muset kurzovné, případně veškeré výdaje, uhradit sám.
Rekvalifikace od zaměstnavatele
O příspěvek na získání nebo obnovení kvalifikace svých pracovníků mohou požádat i zaměstnavatelé. Po důkladném posouzení a na základě písemné dohody jim úřad poskytne peníze.
Stáže ve firmách
Je to sice jen na půl roku, ale je to šance. Projekt je určen především čerstvým absolventům, lidem po rodičovské dovolené, starším 50 let a dlouhodobě nezaměstnaným. Na webu si podle regionu a zaměření najdete stáž, která by se vám líbila. A možná budete mít štěstí a zaměstnavatel si vás vybere.
Zatím na stáže nastoupilo asi pět tisíc lidí. Do května je projekt otevřen ještě pro další tisícovku zájemců. Hlásit se tedy mohou jak uchazeči, tak firmy. Na stáži si pod vedením zkušeného mentora rozšíříte své odborné znalosti a získáte praktické dovednosti. Mzdové a další náklady se zaměstnavatelům hradí ze státního rozpočtu a z evropského fondu.
Národní soustava kvalifikací
Než jste dostali výpověď, pracovali jste třeba jako účetní. Nemůžete najít uplatnění, míst je na trhu práce málo. Ve volném čase jste ale vždy rádi vařili pro sebe i své přátele. Co takhle změnit profesi a živit se jako kuchaři?
Pomůže vám v tom systém Národní soustava kvalifikací, kde je možné absolvovat zkoušku z profesní kvalifikace. Stačí se jen přihlásit k autorizované osobě, která vás přezkouší z požadovaných znalostí a dovedností, a osvědčení o nové kvalifikaci máte v kapse. Žádné oficiální vzdělání k tomu nepotřebujete, jen musíte dokázat, že to umíte.
Je však dobré se před přihlášením na zkoušku podívat na stránkyNárodní soustavy kvalifikací, co od vás bude zkoušející vyžadovat. Přezkoušení vyjde na 1 500 až 13 tisíc korun. "Záleží na oboru. Například zkouška na pracovního potápěče trvá až tři dny a má náročné technické a materiální požadavky, proto je dražší," vysvětluje Ivo Jupa, hlavní manažer projektu NSK2.
Jestliže jako kuchaři ještě neumíte všechno a na zkoušku si netroufáte, můžete se přihlásit nejprve do kurzu a teprve potom se nechte otestovat. Pokud jste vedeni na úřadu práce a absolvujete rekvalifikační kurz, lze zkoušku proplatit. Zeptejte se své kontaktní osoby na úřadu práce, jaké podmínky musíte splňovat. Profesní zkoušky absolvovalo už téměř 90 tisíc lidí.
(zkráceno)
zdroj: finance.idnes.cz