29.09.2015
Nejste spokojeni na své aktuální pracovní pozici nebo v profesním oboru? Nebaví váš již vaše práce? Nevidíte žádné možnosti pro svůj budoucí profesní rozvoj? Láká vás pracovní příležitost ve zcela jiném oboru? Uvažujete o změně zaměstnání nebo chcete jen zvýšit svoji profesní kvalifikaci? Pokud jste alespoň na jednu z zvýše uvedených otázek odpověděli ano, pak je pro vás tou správnou příležitostí kariérní změna.
Pokud jste se rozhodli nasměrovat vaši kariéru novým směrem je důležité se na novou profesi důkladně připravit, abyste v novém odvětví uspěli. V první řadě si uvědomte, že změna profese není životní prohrou. V moderní době lidé mění pracovní obor častěji než kdykoli dříve. Tradiční odvětví vlivem vývoje technologií, ekonomiky i situace na trhu zanikají a rodí se odvětví nová.
Změnu profese či pracovního oboru je vhodné plánovat dopředu. Důvodem by neměla být pouze pracovní nespokojenost. Své rozhodnutí založte na znalosti pracovního trhu a vývoji pracovních příležitostí, buďte si vědomi také svých vlastních kvalifikačních a osobnostních předpokladů, zájmů a dovedností. Před kariérní změnou je vhodné získat co nejvíce informací o vybraném oboru. Svoji situaci můžete konzultovat s odborníky, např. personalisty, ale i rodinou a přáteli. Zkušenosti lze získat také brigádou, dobrovolnictvím, sledováním televizních dokumentů a rozhovorů, návštěvou konferencí, čtením knih a odborných časopisů.
Pokud kariérní změnu plánujete dopředu, vytvořte si dostatečné finanční rezervy, které vám pomohou překlenout možný výpadek příjmů. V tomto období bude důležitá, především psychická, podpora vaší rodiny a přátel. Připravte se i na vyšší stresovou zátěž, naučte se redukovat stres, např. nějakou vhodnou fyzickou aktivitou. Součástí přípravy na kariérní změnu je vedle vytváření finančních rezerv rovněž průběžné vzdělávání, ať již v rekvalifikačních kurzech, večerních kurzech nebo dálkových studijních programech univerzit.
Hledejte možnosti, jak spojit starý obor s novým a využijte přechodových pozic. Pracujete-li např. ve zdravotnictví a plánujete přejít do administrativního oboru, sežeňte si nejprve administrativní pozici v nemocnici a oblast zdravotnictví opouštějte postupně. Pracovník v IT oddělení, který touží přejít např. do automobilového průmyslu, se nejprve nechá zaměstnat v IT oddělení nějaké automobilové firmy a později se uchází o pracovní pozici v jiném oddělení. Možností je rovněž najít si nějakou časově nenáročnou pozici ve stávajícím oboru, která vám vytvoří finanční rezervu, a současně pracovat na začátečnické pozici, tedy hůře placené, v nové vysněné profesi.
Nezapomeňte, že „chybami se člověk učí“ a „učený z nebe nespadl“. Nebojte se proto chybovat. I při cestách, které skončí jako slepé, se můžeme mnoho užitečného naučit. Důležité je převzít svůj život a svůj profesní rozvoj do vlastních rukou!
Zdroj: chcipracovat.info, Julie Tomsová
Jak na změnu: