12.03.2015

Jen třetina zaměstnanců v Libereckém kraji je spokojena se svou prací. Většinou si lidé stěžují na nízké mzdy, malé vyhlídky na povýšení nebo na stereotyp. Zhruba 57 procent zaměstnanců by kvůli lepším pracovním podmínkám rádo změnilo povolání i obor, většina z nich se však obavá toho, že by v regionu jinou práci nenašli, nebo se bojí dočasné ztráty příjmů.

Zhruba 16 lidí ze sta v průzkumu uvedlo, že nemají pro jinou práci kvalifikaci, řekl novinářům v Liberci Aleš Křížek z Národního ústavu pro vzdělávání.

Šancí pro nezaměstnané, ale také pro ty, kdo chtějí změnit povolání nebo si jen zvýšit kvalifikaci, je Národní soustava kvalifikací. Umožňuje získat celostátně uznávaný certifikát o profesní kvalifikaci, aniž by se lidé museli na několik let vrátit do školních lavic. "Nezáleží na tom, do jaké školy člověk chodil, ale na tom, co skutečně umí," zdůraznil Křížek. Sami zaměstnavatelé často podle něj dávají certifikátům, které dokládají skutečnou dovednost, přednost třeba před výučním listem.

Od roku 2010 už kvalifikaci získalo více než 111.000 lidí, schváleno bylo 679 profesních kvalifikací, do budoucna by jich mělo být až 1200. "Zatímco zpočátku se jednalo hlavně o profesní kvalifikaci strážný, což bylo dáno i zákonem, tak v tuto chvíli patří mezi nejrychleji rostoucí profesní kvalifikace z oblasti služeb, jako je třeba masér," poznamenal Křížek. V posledních šesti měsících je nejrychleji rostoucí kvalifikací obsluha CNC strojů. "I ze strany zaměstnavatelů z oblasti strojírenství jde o velmi nedostatkový obor, a zaměstnavatelé, pokud nemají dostatek takto kvalifikovaných lidí, dokonce přicházejí o zakázky," upozornil.

Stále více firem své zaměstnance ve zvyšování kvalifikace podporuje. Příkladem může být třeba Liberecká pekárna ze skupiny United Bakeries. "Pekařů je málo, a když už to někdo vystuduje, do praxe jít nechce," uvedla personalistka pekárny Jitka Havlíková. Pekárna si proto školí vlastní lidi a umožňuje jim získat kvalifikaci. Už dva zaměstnanci tak postupně získali kvalifikaci ve všech čtyřech pekařských oborech a díky tomu mohli dostat i výuční list. "Zvyšuje to i jejich šance na uplatnění na trhu práce, pokud by od nás chtěli jednou odejít," poznamenala.

Zájemci o kvalifikaci se mohou jen přihlásit ke zkoušce nebo absolvovat i přípravný kurz. Třeba budoucí chůvu může stát 8000 až 15.000 korun, obsluha CNC strojů je podstatně dražší, stojí až 25.000 korun. Nezaměstnaným může náklady uhradit úřad práce. "Nezaměstnaní musí absolvovat i přípravný kurz, úřad jim náklady zaplatí v případě, že úspěšně složí kvalifikační zkoušku," řekla Eva Friedrichová z libereckého úřadu práce. Těmito kurzy podle ní v kraji prošlo 89 lidí, 70 z nich už je úspěšně zakončilo a 47 našlo i práci. "Ti zbylí dokončí kurzy v letošním roce," dodala.

 

Zdroj: genusplus.cz