Hodnoticí standard

Autorizující orgán: Ministerstvo pro místní rozvoj
Skupina oborů: Gastronomie, hotelnictví a turismus
Povolání: Záchranář pro lyžařské tratě
Platnost standardu: Od 21.10.2022 do neomezeně
Kvalifikační úroveň: 4

Hodnoticí standard


Kritéria a způsoby hodnoceni

Název odborné způsobilosti Úroveň

Organizování záchranných prací

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Popsat druhy záchranných akcí Ústní ověření
b Stanovit postup podle metodických pokynů při záchranné akci Praktické předvedení a ústní ověření
c Popsat vazby na složky integrovaného záchranného systému při záchranné akci Ústní ověření
d Popsat a předvést osvětlovací a signalizační techniku používanou při záchranných pracích Praktické předvedení a ústní ověření
e Vysvětlit a popsat základní pojmy o radiospojení – druhy stanic, radiokomunikační řád, pravidla komunikace Ústní ověření
f Předvést dovednosti při práci s lanem – uzlová technika (kotvicí, spojovací, prusíkovací a manipulační uzly) Praktické předvedení
g Vybrat vhodné místo pro přistání vrtulníku, popsat a předvést způsob navigace vrtulníku na základě znalosti základních povelových signálů (praktické předvedení a ústní ověření) Praktické předvedení a ústní ověření
Je třeba splnit všechna kritéria.
4

Provádění záchranných prací v zimním období

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Zvolit vhodnou techniku a prostředky pro danou záchrannou akci Praktické předvedení
b Spouštět a vytahovat zraněného pomocí lanové techniky – půllodní uzel Praktické předvedení
c Ovládat transportní prostředky – kanadské sáně, akia člun, nosítka Praktické předvedení
Je třeba splnit všechna kritéria.
4

Poskytování zdravotní pomoci v zimním období

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Předvést a popsat zajištění bezpečnosti na místě nehody Praktické předvedení a ústní ověření
b Provést přivolání odborné pomoci Praktické předvedení a ústní ověření
c Předvést a popsat vyproštění, polohování a transport zraněného Praktické předvedení a ústní ověření
d Předvést a popsat první pomoc u traumat (hlava, hrudník, břicho, pánev, páteř, končetiny) a polytraumat Praktické předvedení a ústní ověření
e Předvést a popsat poskytnutí první pomoci u šokových stavů a bezvědomí u dospělých a dětí. Provést a popsat základní kardiopulmonální resuscitaci dle stávajících doporučení resuscitační rady Praktické předvedení a ústní ověření
f Předvést a popsat poskytnutí první pomoci u náhlých stavů z fyzikálních a jiných příčin (termická poranění – popáleniny, omrzliny, podchlazení, laviny) Praktické předvedení a ústní ověření
g Předvést a popsat poskytnutí první pomoci u intoxikací a jiných náhlých stavů interních, chirurgických, neurologických, v gynekologii a porodnictvi a v psychiatrii Praktické předvedení a ústní ověření
h Vysvětlit zásady hygieny a epidemiologie, právní odpovědnosti a etiky při poskytování první pomoci Ústní ověření
Je třeba splnit všechna kritéria.
4

Lyžování

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Předvést jízdu na lyžích v pluhu Praktické předvedení
b Předvést tzv. odšlapování Praktické předvedení
c Předvést dynamickou jízdu v krátkém i dlouhém oblouku Praktické předvedení
d Předvést bezpečnou jízdu s transportním prostředkem – prázdným i s figurantem Praktické předvedení
e Předvést plynulou a bezpečnou jízdu v neupraveném terénu Praktické předvedení
Je třeba splnit všechna kritéria.
3

Pokyny k realizaci zkoušky

Autorizovaná osoba informuje, které doklady musí uchazeč předložit, aby zkouška proběhla v souladu s platnými právními předpisy.

Před zahájením vlastního ověřování musí být uchazeč seznámen s pracovištěm a s požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP), požární ochrany (PO) a bezpečností práce ve výšce a nad volnou hloubkou (VH), o čemž bude autorizovanou osobou vyhotoven a uchazečem podepsán písemný záznam.

 

Autorizovaná osoba, resp. autorizovaný zástupce autorizované osoby, je oprávněna předčasně ukončit zkoušku, pokud vyhodnotí, že v důsledku činnosti uchazeče bezprostředně došlo k ohrožení nebo bezprostředně hrozí nebezpečí ohrožení zdraví, života a majetku či životního prostředí. Zdůvodnění předčasného ukončení zkoušky uvede autorizovaná osoba do záznamu o průběhu a výsledku zkoušky. Uchazeč může ukončit zkoušku kdykoliv v jejím průběhu, a to na vlastní žádost.

 

Zdravotní způsobilost pro vykonávání pracovních činností této profesní kvalifikace je vyžadována a prokazuje se lékařským potvrzením (odkaz na povolání v NSP - https://nsp.cz/jednotka-prace/zachranar-pro-lyzarske-tr#zdravotni-zpusobilost).

Zdravotní způsobilost se dále prokazuje předložením ergometrického vyšetření se zátěží pro práci ve zvlášť ztížených podmínkách od sportovního lékaře (nebo internisty). Doklad o zdravotní způsobilosti nesmí být starší 12 měsíců.

 

U odborné způsobilosti, u které je nezbytná přítomnost třetí osoby, je přítomen figurant, kterým může být i autorizovaná osoba.

 

Vybavení uchazeče:

lyžařská výstroj a výzbroj, skialpinistická výstroj a výzbroj, mobilní telefon

Autorizovaná osoba připraví k ověřování kompetencí Organizování záchranných akcí, kritérium b) a Provádění záchranných prací v zimním období – kritérium a) modelové situace. Minimální počet modelových situací je 5.

Výsledné hodnocení

Zkoušející hodnotí uchazeče zvlášť pro každou kompetenci a výsledek zapisuje do záznamu o průběhu a výsledku zkoušky. Výsledné hodnocení pro danou kompetenci musí znít „splnil“ nebo „nesplnil“ v závislosti na stanovení závaznosti, resp. nezávaznosti jednotlivých kritérií u každé kompetence. Výsledné hodnocení zkoušky zní buď „vyhověl“, pokud uchazeč splnil všechny kompetence, nebo „nevyhověl“, pokud uchazeč některou kompetenci nesplnil. Při hodnocení „nevyhověl“ uvádí zkoušející vždy zdůvodnění, které uchazeč svým podpisem bere na vědomí.

Počet zkoušejících

Zkouška probíhá před zkušební komisí složenou ze 2 členů, kteří jsou autorizovanými fyzickými osobami s autorizací pro příslušnou profesní kvalifikaci nebo autorizovanými zástupci autorizované podnikající fyzické nebo právnické osoby s autorizací pro příslušnou profesní kvalifikaci.

 

Pokud alespoň jeden z členů zkušební nemá zároveň vzdělání požadované k výkonu lékařského nebo nelékařského zdravotnického povolání bez odborného dohledu, musí autorizovaná osoba zajistit, aby byla při ověřování odborné způsobilosti Poskytování zdravotní pomoci v zimním období přítomna osoba s tímto vzděláním, která není členem zkušební komise a má jen poradní hlas.

 

Lékařský zdravotnický pracovník musí mít odbornou způsobilost pro výkon povolání lékaře. Nelékařský zdravotnický pracovník musí mít odbornou způsobilost pro výkon povolání praktické sestry nebo všeobecné (zdravotní) sestry a/nebo dětské sestry nebo zdravotnického záchranáře bez odborného dohledu nebo akreditovaný rekvalifikační kurz "Člen první pomoci". Lékařský i nelékařský zdravotnický pracovník musí splňovat alespoň 5 let výkonu praxe ve zdravotnictví.

Požadavky na odbornou způsobilost autorizované osoby, resp. autorizovaného zástupce autorizované osoby

Autorizovaná osoba, resp. autorizovaný zástupce autorizované osoby musí splňovat tento požadavek:

 

  • Profesní kvalifikace 65-019-M Instruktor/instruktorka horské služby a alespoň 5 let praxe u Horské služby ČR o. p. s.

  • Instruktor horské služby a alespoň 5 let praxe u Horské služby ČR o. p. s.

  • Záchranář pro lyžařské tratě a alespoň 5 let praxe u Horské služby ČR o. p. s.

 

Další požadavky:

  • Autorizovaná osoba, resp. autorizovaný zástupce autorizované osoby, která nemá odbornou kvalifikaci pedagogického pracovníka podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, nebo nemá odbornou kvalifikaci podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, nebo praxi v oblasti vzdělávání dospělých (včetně praxe z oblasti zkoušení), nebo nemá osvědčení o profesní kvalifikaci 75-001-T Lektor/lektorka dalšího vzdělávání, může být absolventem přípravy zaměřené zejména na praktickou aplikaci části první, hlavy III a IV zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů (zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání) ve znění pozdějších předpisů, a přípravy zaměřené na vzdělávání a hodnocení dospělých s důrazem na psychologické aspekty zkoušení dospělých v rozsahu minimálně 12 hodin.

 

Žadatel o udělení autorizace prokazuje splnění požadavků na odbornou způsobilost autorizujícímu orgánu, a to předložením dokladu nebo dokladů o získání odborné způsobilosti v souladu s hodnoticím standardem této profesní kvalifikace, nebo takovým postupem, který je v souladu s požadavky uvedenými v hodnoticím standardu této profesní kvalifikace autorizujícím orgánem stanoven.

 

Žádost o udělení autorizace naleznete na internetových stránkách autorizujícího orgánu: Ministerstvo pro místní rozvoj, www.mmr.cz.

Nezbytné materiální a technické předpoklady pro provedení zkoušky

Vybavení v rozsahu používaného vybavení Horské služby ČR, o. p. s.:

  • transportní prostředky

  • obvazový materiál, vakuové dlahy

  • lékárnička

  • resuscitační model

  • vysílačka

  • zpětný projektor

  • PC s přístupem na internet

  • zkušební místnost

Autorizovaná osoba musí zajistit vhodné venkovní prostory pro konání zkoušky, zejména pak
trať pro lyžování.

 

K žádosti o udělení autorizace žadatel přiloží seznam materiálně-technického vybavení dokládající soulad s požadavky uvedenými v hodnoticím standardu pro účely zkoušky. Zajištění vhodných prostor pro provádění zkoušky prokazuje žadatel odpovídajícím dokladem (např. výpis z katastru nemovitostí, nájemní smlouva, dohoda) umožňujícím jejich užívání po dobu platnosti autorizace.

Doba přípravy na zkoušku

Uchazeč má nárok na celkovou dobu přípravy na zkoušku v trvání 20 minut. Do doby přípravy na zkoušku se nezapočítává doba na seznámení uchazeče s pracovištěm a s požadavky BOZP a PO a VH.

Doba pro vykonání zkoušky

Celková doba trvání vlastní zkoušky jednoho uchazeče (bez času na přestávky a na přípravu) je 2 až 3 hodiny (hodinou se rozumí 60 minut).

Na tvorbě standardu se podíleli

Hodnoticí standard profesní kvalifikace připravila SR pro ozbrojené složky, ustavená a licencovaná pro tuto činnost HK ČR a SP ČR.

 

Na tvorbě se dále podílely subjekty zastoupené v pracovní skupině:

Horská služba ČR, o. p. s.