Hodnoticí standard

Autorizující orgán: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Skupina oborů: Umění a užité umění
Povolání: Rytec drahých kamenů
Platnost standardu: Od 15.8.2013 do 28.6.2019
Možnosti zkoušky: Tento standard již není platný a není možno podle něj zkoušet. Od 21.10.2022 lze zkoušet podle nového standardu.
Kvalifikační úroveň: 4

Hodnoticí standard


Kritéria a způsoby hodnoceni

Název odborné způsobilosti Úroveň

Volba postupu práce a způsobu zpracování rytin na drahých kamenech

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Vysvětlit odbornou terminologii glyptiky Ústní ověření
b Definovat jednotlivé druhy rytin: intaglie, kamej, plastické výbrusy a ostatní druhy Praktické předvedení a ústní ověření
c Popsat předložený drahý kámen a jeho vlastnosti Ústní ověření
d Určit způsob zpracování a postup práce provedení rytiny dle vlastního návrhu na daném druhu kamene Praktické předvedení a ústní ověření
Je třeba splnit všechna kritéria.
4

Samostatné zpracování výtvarného návrhu na vybroušení drahých kamenů

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Vypracovat výtvarný návrh rytiny pro předložený druh drahého kamene Praktické předvedení
b Zdůvodnit volbu druhu rytiny vzhledem k výtvarnému návrhu Ústní ověření
c Popsat určené období historického vývoje glyptiky a využití rytých drahých kamenů v určeném období Písemné ověření
Je třeba splnit všechna kritéria.
4

Příprava, ošetřování a údržba nástrojů a pomůcek pro rytí drahých kamenů

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Připravit kolečka a strojek pro rytí Praktické předvedení
b Narovnat nasazené kolečko pomocí rovnače Praktické předvedení
c Naostřit rydlo pro soustružení ryteckých koleček Praktické předvedení
d Připravit brusné a lešticí prostředky Praktické předvedení
e Předvést údržbu ryteckého strojku a chlazení diamantových nástrojů Praktické předvedení
Je třeba splnit všechna kritéria.
4

Rytí drahých kamenů

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Popsat postup provedení zvoleného druhu rytiny - intaglie, kameje nebo plastického vybrušování Ústní ověření
b Přenést kresbu na kámen Praktické předvedení
c Provést vlastní rytinu Praktické předvedení
d Vyleštit nebo odleštit rytinu Praktické předvedení
Je třeba splnit všechna kritéria.
4

Pokyny k realizaci zkoušky

Autorizovaná osoba informuje, které doklady musí uchazeč předložit, aby zkouška proběhla v souladu s platnými právními předpisy.

Před zahájením vlastního ověřování musí být uchazeč seznámen s pracovištěm a s požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a požární ochrany (PO). Zdravotní způsobilost není vyžadována.

Ověřování by mělo představovat komplex navazujících činností vedoucích k dohotovení finálního produktu s využitím příslušných technologických postupů a technik. Při ověřování kompetencí, zejména formou praktického předvedení, je třeba přihlížet především k bezpečnému provádění všech pracovních úkonů, dodržování povinností pro bezpečnou a zdraví neohrožující práci, dodržování technologické kázně.

 

Pro komplexní ověření znalostí a dovedností tohoto hodnoticího standardu autorizovaná osoba předloží jeden kus vytvarovaného drahého kamene.

 

Při hodnocení hotového výrobku je třeba posuzovat kvalitu, přesnost provedení a estetické ztvárnění výrobku.

Výsledné hodnocení

Zkoušející hodnotí uchazeče zvlášť pro každou kompetenci a výsledek zapisuje do záznamu o průběhu a výsledku zkoušky. Výsledné hodnocení pro danou kompetenci musí znít „splnil“ nebo „nesplnil“ v závislosti na stanovení závaznosti, resp. nezávaznosti jednotlivých kritérií u každé kompetence. Výsledné hodnocení zkoušky zní buď „vyhověl“, pokud uchazeč splnil všechny kompetence, nebo „nevyhověl“, pokud uchazeč některou kompetenci nesplnil. Při hodnocení „nevyhověl“ uvádí zkoušející vždy zdůvodnění, které uchazeč svým podpisem bere na vědomí.

Počet zkoušejících

Zkouška probíhá před jednou autorizovanou osobou; zkoušejícím je jedna autorizovaná fyzická osoba anebo jeden autorizovaný zástupce autorizované podnikající fyzické nebo právnické osoby s autorizací pro příslušnou profesní kvalifikaci.

Požadavky na odbornou způsobilost autorizované osoby, resp. autorizovaného zástupce autorizované osoby

Autorizovaná osoba, resp. autorizovaný zástupce autorizované osoby musí splňovat alespoň jednu z následujících variant požadavků:

 

a) Střední vzdělání s maturitní zkouškou zaměřené na broušení a rytí drahých kamenů nebo skla a alespoň 5 let odborné praxe v samostatné uměleckořemeslné činnosti v oblasti broušení a rytí drahých kamenů nebo skla nebo ve funkci učitele praktického vyučování v oblasti broušení a rytí drahých kamenů, z toho minimálně jeden rok v období posledních dvou let před podáním žádosti o udělení autorizace.

b) Vysokoškolské vzdělání v oblasti užité výtvarné tvorby zaměřené na design výbrusů a rytin drahých kamenů nebo skla a alespoň 5 let odborné praxe v oblasti uměleckořemeslného broušení a rytí drahých kamenů nebo skla nebo ve funkci učitele praktických cvičení, z toho minimálně jeden rok v období posledních dvou let před podáním žádosti o udělení autorizace.

c) Profesní kvalifikace podle tohoto standardu a alespoň 10 let odborné praxe v samostatné uměleckořemeslné činnosti zaměřené na rytí drahých kamenů, z toho minimálně jeden rok v období posledních dvou let před podáním žádosti o udělení autorizace.

 

Další požadavky:

– Autorizovaná osoba, resp. autorizovaný zástupce autorizované osoby, která nemá odbornou kvalifikaci pedagogického pracovníka podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, nebo nemá odbornou kvalifikaci podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, nebo praxi v oblasti vzdělávání dospělých (včetně praxe z oblasti zkoušení), nebo nemá osvědčení o profesní kvalifikaci 75-001-T Lektor dalšího vzdělávání, musí být absolventem přípravy zaměřené zejména na praktickou aplikaci části první, hlavy III a IV zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů (zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání) ve znění pozdějších předpisů, a přípravy zaměřené na vzdělávání a hodnocení dospělých s důrazem na psychologické aspekty zkoušení dospělých v rozsahu minimálně 12 hodin.

– Autorizovaná osoba, resp. autorizovaný zástupce autorizované osoby, musí být schopna organizačně zajistit zkušební proces včetně vyhodnocení na PC a vydání jednotného osvědčení (stačí doložit čestným prohlášením).

 

Žadatel o udělení autorizace prokazuje splnění požadavků na odbornou způsobilost předložením dokladu nebo souboru dokladů o získání odborné způsobilosti autorizujícímu orgánu nebo jiným postupem stanoveným autorizujícím orgánem.

 

Žádost o autorizaci naleznete na stránkách autorizujícího orgánu: Ministerstvo průmyslu a obchodu, www.mpo.cz

Nezbytné materiální a technické předpoklady pro provedení zkoušky

Dílna nebo ateliér s vybavením pro rytí drahých kamenů, příp. i skla, s následujícími požadavky na materiálně-technické vybavení:

– prostory s přívodem elektrické energie, plynu a vody odpovídající bezpečnostním předpisům,

– rytecký strojek s motorkem a regulací rychlosti otáček,

– sada koleček se stojanem,

– suport, rydla,

– osvětlení – lampička u strojku,

– hmoždíř na drcení diamantového prášku,

– brko na nanášení diamantového prášku na kolečko,

– brusné a lešticí prostředky v odpovídající zrnitosti,

– chladicí prostředky,

– ochranné pracovní pomůcky,

– hasicí prostředky.

 

K žádosti o udělení autorizace žadatel přiloží seznam svého materiálně-technického vybavení dokládající soulad s požadavky uvedenými v hodnoticím standardu pro účely zkoušky. Pokud žadatel bude při zkouškách využívat materiálně-technické vybavení jiného subjektu, přiloží k žádosti o udělení nebo prodloužení platnosti autorizace smlouvu (popřípadě smlouvy) umožňující jeho užívání nejméně po dobu 5 let ode dne podání žádosti o udělení nebo prodloužení platnosti autorizace.

Doba přípravy na zkoušku

Celková doba přípravy na zkoušku (včetně případných časů, kdy se uchazeč připravuje během zkoušky) je 60 až 120 minut. Do doby přípravy na zkoušku se nezapočítává doba na seznámení uchazeče s pracovištěm a s požadavky BOZP a PO.

Doba pro vykonání zkoušky

Celková doba trvání vlastní zkoušky (bez času na přestávky a na přípravu) je 24 až 40 hodin (hodinou se rozumí 60 minut). Zkouška může být rozložena do více dnů.

Na tvorbě standardu se podíleli

Hodnoticí standard připravila SR pro řemesla a umělecká řemesla, sekce uměleckořemeslná, ustavená a licencovaná pro tuto činnost HK ČR a SP ČR.

 

Na tvorbě se dále podílely subjekty zastoupené v pracovní skupině:

Marta Dostrašilová ‒ OSVČ

Eva Víšková – OSVČ, SUPŠ a VOŠ Turnov

Vojtěch Záveský – OSVČ

Danuše Machátová – OSVČ, Rudolfinea, o. s.