Hodnoticí standard

Autorizující orgán: Ministerstvo zemědělství
Skupina oborů: Zemědělství a lesnictví
Povolání: Lesní technik pro obchod, expedici a dopravu dříví
Platnost standardu: Od 1.8.2013 do 14.3.2020
Možnosti zkoušky: Tento standard již není platný a není možno podle něj zkoušet. Od 21.10.2022 lze zkoušet podle nového standardu.
Kvalifikační úroveň: 4

Hodnoticí standard


Kritéria a způsoby hodnoceni

Název odborné způsobilosti Úroveň

Optimální volba sortimentace a kvality surového dříví

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Stanovit jakost dříví v porostu před započetím těžby Praktické předvedení s ústním ověřením
b Navrhnout nejvhodnější sortimentace pro daný porost Praktické předvedení s ústním ověřením
c Zatřídit vytěžené dříví do příslušných sortimentů Praktické předvedení s ústním ověřením
d Popsat kontrolu správnosti provedené sortimentace Ústní ověření
Je třeba splnit všechna kritéria.
4

Přejímka vytěženého dřeva

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Provést kontrolní měření vytěženého dříví Praktické předvedení
b Změřit hráně rovnaného dříví Praktické předvedení
c Popsat vyhotovení číselníku za vytěžený porost Ústní ověření
Je třeba splnit všechna kritéria.
4

Organizace expedice dříví

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Popsat způsoby zajištění odbytu dřevní hmoty Ústní a písemné ověření
b Popsat odvoz dříví k odběratelům dřevní hmoty Ústní a písemné ověření
c Vyjmenovat možné způsoby krátkodobého a dlouhodobého skladování dřevní hmoty Ústní ověření
Je třeba splnit všechna kritéria.
4

Kontrola dodržování výroby sortimentů dříví

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Specifikovat podmínky pro výrobu konkrétních sortimentů Ústní a písemné ověření
b Popsat kontrolu jakosti vyrobených sortimentů Ústní ověření
Je třeba splnit obě kritéria.
4

Kontrola dodržování BOZP, PO a pracovních postupů v těžební činnosti

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Uvést základní právní předpisy týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a požární prevence v lesním hospodářství, vysvětlit důležitost dodržení pracovních a technologických postupů pro správný a bezpečný průběh těžební činnosti, uvést zákonem zakázané činnosti v lese Písemné ověření a ústní ověření
b Popsat problematiku provozu strojů, vlastnosti a použití běžných provozních materiálů jako jsou paliva, maziva a ostatní provozní materiály s ohledem na zásady hygieny, bezpečnost práce a ochranu životního prostředí při jejich používání, uvést příklady bezpečnostních rizik, eventuelně nejčastější příčiny úrazů a jejich prevenci Ústní ověření
c Identifikovat možnost nebezpečí úrazu nebo ohrožení zdraví a navrhnout způsob odstranění závad a možných rizik, uvést povinnosti pracovníka i zaměstnavatele v případě pracovního úrazu Ústní ověření
d Popsat první pomoc při náhlém onemocnění nebo úrazu Ústní ověření
Je třeba splnit všechna kritéria.
4

Pokyny k realizaci zkoušky

Autorizovaná osoba informuje, které doklady musí uchazeč předložit, aby zkouška proběhla v souladu s platnými právními předpisy.

Před zahájením vlastního ověřování musí být uchazeč seznámen s pracovištěm a s požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a požární ochrany (PO). Zdravotní způsobilost není vyžadována.

Zkouška proběhne ve dvou částech, teoretické a praktické. Praktickou část je nutné absolvovat v lesním porostu, či na lesním skladě, kde je možné ověřit dovednost měření a znalost sortimentace dříví. Teoretická část proběhne také v lesním porostu a v kancelářském zázemí lesního závodu.

Výsledné hodnocení

Zkoušející hodnotí uchazeče zvlášť pro každou kompetenci a výsledek zapisuje do záznamu o průběhu a výsledku zkoušky. Výsledné hodnocení pro danou kompetenci musí znít „splnil“ nebo „nesplnil“ v závislosti na stanovení závaznosti, resp. nezávaznosti jednotlivých kritérií u každé kompetence. Výsledné hodnocení zkoušky zní buď „vyhověl“, pokud uchazeč splnil všechny kompetence, nebo „nevyhověl“, pokud uchazeč některou kompetenci nesplnil. Při hodnocení „nevyhověl“ uvádí zkoušející vždy zdůvodnění, které uchazeč svým podpisem bere na vědomí.

Počet zkoušejících

Zkouška probíhá před jednou autorizovanou osobou; zkoušejícím je jedna autorizovaná fyzická osoba anebo jeden autorizovaný zástupce autorizované podnikající fyzické nebo právnické osoby s autorizací pro příslušnou profesní kvalifikaci.

Požadavky na odbornou způsobilost autorizované osoby, resp. autorizovaného zástupce autorizované osoby

Autorizovaná osoba, resp. autorizovaný zástupce autorizované osoby musí splňovat alespoň jednu z následujících variant požadavků:

 

a) Střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru lesnictví a alespoň 5 let odborné praxe v řídicích pozicích v oblasti lesní výroby nebo ve funkci učitele praktického vyučování v oblasti lesnictví, z toho minimálně jeden rok v období posledních dvou let před podáním žádosti o udělení autorizace.

 

b) Vyšší odborné vzdělání v oblasti lesnictví a alespoň 5 let odborné praxe v řídicích pozicích v oblasti lesní výroby nebo ve funkci učitele praktického vyučování v oblasti lesnictví, z toho minimálně jeden rok v období posledních dvou let před podáním žádosti o udělení autorizace.

 

c) Vysokoškolské vzdělání v oblasti lesnictví a alespoň 5 let odborné praxe v řídicích pozicích v oblasti lesní výroby, nebo ve funkci učitele odborných předmětů v oblasti lesnictví, z toho minimálně jeden rok v období posledních dvou let před podáním žádosti.

 

 

Další požadavky:

– Autorizovaná osoba, resp. autorizovaný zástupce autorizované osoby, která nemá odbornou kvalifikaci pedagogického pracovníka podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, nebo nemá odbornou kvalifikaci podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, nebo praxi v oblasti vzdělávání dospělých (včetně praxe z oblasti zkoušení), nebo nemá osvědčení o profesní kvalifikaci 75-001-T Lektor dalšího vzdělávání, musí být absolventem přípravy zaměřené zejména na praktickou aplikaci části první, hlavy III a IV zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů (zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání) ve znění pozdějších předpisů, a přípravy zaměřené na vzdělávání a hodnocení dospělých s důrazem na psychologické aspekty zkoušení dospělých v rozsahu minimálně 12 hodin.

– Autorizovaná osoba, resp. autorizovaný zástupce autorizované osoby, musí být schopna organizačně zajistit zkušební proces včetně vyhodnocení na PC a vydání jednotného osvědčení (stačí doložit čestným prohlášením).

 

Žadatel o udělení autorizace prokazuje splnění požadavků na odbornou způsobilost předložením dokladu nebo souboru dokladů o získání odborné způsobilosti autorizujícímu orgánu nebo jiným postupem stanoveným autorizujícím orgánem.

 

Žádost o autorizaci naleznete na stránkách autorizujícího orgánu: Ministerstvo zemědělství ČR, www.eagri.cz

Nezbytné materiální a technické předpoklady pro provedení zkoušky

- měřicí pomůcky,

- tabulky pro měření a kubírování dříví

- doporučená pravidla pro měření dříví

 

Lesní porost s probíhající těžbou – dříví ležící na lokalitě „P“(pařez) a „OM“(odvozní místo)

 

K žádosti o udělení autorizace žadatel přiloží seznam svého materiálně-technického vybavení dokládající soulad s požadavky uvedenými v hodnoticím standardu pro účely zkoušky. Pokud žadatel bude při zkouškách využívat materiálně-technické vybavení jiného subjektu, přiloží k žádosti o udělení nebo prodloužení platnosti autorizace smlouvu (popřípadě smlouvy) umožňující jeho užívání nejméně po dobu 2 let ode dne podání žádosti o udělení nebo prodloužení platnosti autorizace.

Doba přípravy na zkoušku

Celková doba přípravy na zkoušku (včetně případných časů, kdy se uchazeč připravuje během zkoušky) je 20 až 30 minut. Do doby přípravy na zkoušku se nezapočítává doba na seznámení uchazeče s pracovištěm a s požadavky BOZP a PO.

Doba pro vykonání zkoušky

Celková doba trvání vlastní zkoušky (bez času na přestávky a na přípravu) je 2 až 3 hodiny (hodinou se rozumí 60 minut).

Na tvorbě standardu se podíleli

Hodnoticí standard připravila SR pro lesní a vodní hospodářství a životní prostředí, ustavená a licencovaná pro tuto činnost HK ČR a AK ČR.

 

Na tvorbě se dále podílely subjekty zastoupené v pracovní skupině:

Lesní společnost Královský Hvozd, a. s.

Triumfa Energo, s. r. o.

Lesy České republiky, s. p.

Středočeský kraj – Odbor životního prostředí